Jakie elementy powinno zawierać prawidłowo sporządzone przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Czy wystawiłeś fakturę VAT, ale Twój kontrahent spóźnia się kilka dni z uregulowaniem płatności? Dzwonisz, wysyłasz wiadomości, ale dłużnik nie reaguje? Wysłałeś ponaglenia do zapłaty, jednak wciąż czekasz na uregulowanie płatności? Jednym ze skuteczniejszych sposobów na odzyskanie pieniędzy jest wysłanie przesądowego wezwania do zapłaty? Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty? Jakie elementy powinno zawierać? Podpowiadamy poniżej.

Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pismem windykacyjnym, które możesz wysłać do swojego dłużnika, zanim skierujesz sprawę do sądu. Możesz je sporządzić osobiście, jeśli jesteś wierzycielem lub zlecić jego przygotowanie firmie windykacyjnej np.: Vindicat.pl. Czasami wystarczy samo wysłanie pisma oraz wskazanie w nim konsekwencji, które poniesie dłużnik, jeśli nie ureguluje należności. Jeżeli nie wyślesz pisma, będzie to oznaczało, że rezygnujesz z dochodzenia należności.

Jakie elementy powinny znaleźć się w przedsądowym wezwaniu do zapłaty?

Według obowiązujących przepisów nie ma jednego skutecznego wzoru przedsądowego wezwania do zapłaty. Jeśli pismo ma przynieść efekt, którego oczekujesz, powinieneś napisać je stanowczo i profesjonalnie. Z pisma powinno wynikać to, że uregulowanie zaległej płatności jest obowiązkiem dłużnika. Do elementów, które powinny znaleźć się w piśmie, należą:

  • Dane wierzyciela oraz dłużnika
  • Data oraz miejsce przygotowania dokumentu
  • Precyzyjnie określony stosunek prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty np. numer FV, numer umowy i inne istotne informacje;
  • Wysokość nieuregulowanego zobowiązania wraz z odsetkami;
  • Termin zapłaty, który wyznaczył wierzyciel;
  • Numer rachunku bankowego, na który dłużnik ma wpłacić zobowiązanie;
  • Podpis wierzyciela albo innej osoby sporządzającej wezwanie, którą upoważniona wierzyciel;
  • W piśmie powinna znaleźć się także informacja o tym, jakie konsekwencje poniesie dłużnik, jeśli nie ureguluje płatności w określonym terminie.

Jak zwiększyć skuteczność wysyłanego przesądowego wezwania do zapłaty?

 

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu skuteczności wysyłanego pisma windykacyjnego, dodatkowo możesz zastosować w nim triki. Jeżeli chcesz zaznaczyć najważniejsze informacje, możesz pogrubić, podkreślić lub zmienić kolor czcionki na czerwony. Jeśli masz dobre stosunki z dłużnikiem możesz powołać się na czynnik moralny i podkreślić, że współpraca z tym partnerem biznesowym jest ważna dla Ciebie. Możesz także zmotywować go do uregulowania płatności informując go o tym, że udostępnisz jego dane osobowe.

W jaki sposób należy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

 

Przedsądowe wezwanie do zapłaty możesz wysłać tradycyjnie, na poczcie polskiej za potwierdzeniem odbioru. Możesz dostarczyć je także w wiadomości elektronicznej lub za pomocą wiadomości sms. Wysłane przedsądowe wezwanie do zapłaty może stanowić dowód przed sądem, że polubownie starałeś się załatwić sprawę.

Jak prawidłowo sporządzić pismo windykacyjne?

 

Jeśli zdecydujesz się na wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty, możesz samodzielnie napisać pismo, pobrać druk przedsądowego wezwania do zapłaty z Internetu. Możesz także wygenerować je w systemie do samodzielnej windykacji Vindicat.

Vindicat.pl jest system, który został stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach. Ułatwia kontrolowanie firmowych należności oraz prowadzenie firmowej windykacji. Zawiera wiele przydatnych funkcji, które usprawniają skuteczność prowadzonych działań windykacyjnych. System umożliwia również monitoring wierzytelności, dzięki któremu firmy mają kontrolę nad wierzytelnościami.

W aplikacji Vindicat dostępne są także wzory innych gotowych pism, nie tylko wezwań do zapłaty. Znajdziesz m.in. druki pozwów do sądu oraz wszelkich wniosków, które są niezbędne na całym etapie procesu windykacyjnego.

Jeśli chcesz szybko odzyskać pieniądze za niezapłacone faktury, skorzystaj z systemu do samodzielnej windykacji Vindicat.pl. To jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod.

Sprawdź możliwości, jakie oferuje system Vindicat.pl i skorzystaj z niego jak najszybciej.