Czy trzeba mieć działalność gospodarczą, aby prowadzić biznes w Polsce?

Okazuje się, że w Polsce wcale nie trzeba mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, aby prowadzić biznes. Mowa oczywiście o niewielkiej skali. Sprawdź, jak to jest możliwe i co możesz z tym zrobić.

Nierejestrowana działalność gospodarcza – co to jest?

Najprościej mówiąc, nierejestrowana działalność gospodarcza to taka, która nie ma wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, nie jest zarejestrowana w żadnym urzędzie. Oznacza to, że jeśli prowadzisz taką działalność, nie musisz płacić ZUSu, ani każdego miesiąca opłacać zaliczek na podatek dochodowy. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zrezygnować z rozliczania się z fiskusem. Konieczne będzie złożenie deklaracji raz w miesiącu.

Prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy przychody miesięczne z tej działalności nie przekroczą połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2022 roku jest to 1505 zł. W momencie, gdy dojdzie do takiej sytuacji, musisz jak najszybciej zarejestrować swoją działalność gospodarczą.

Należy jednak pamiętać, że prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej nie jest wyłącznie kwestią opłacania niższych składek. Takie rozwiązanie ma także swoje wady. Przede wszystkim brak możliwości ubiegania się o dotacje i dofinansowania. Ponadto, prowadząc nierejestrowaną działalność gospodarczą, nie masz możliwości założenia konta firmowego w banku.

Co można robić na nierejestrowanej działalności gospodarczej?

Na nierejestrowanej działalności gospodarczej możesz prowadzić wiele rodzajów biznesów, np.

  • korepetycje;
  • tworzenie stron internetowych;
  • opieka nad dziećmi;
  • usługi makijażu;
  • prowadzenie sklepu internetowego.