Ile trwa weryfikacja wniosku kredytowego w banku i od czego ten czas zależy?

Formalności związane z zaciąganiem kredytu są obecnie ograniczone do minimum. Aby przyspieszyć całą procedurę, banki umożliwiają realizację wielu z nich przez internet. Czas oczekiwania jest dzięki temu bardzo krótki, a oczekiwane środki w wielu przypadkach da się uzyskać bezpośrednio w dniu złożenia wniosku. Czynnikiem wpływającym na przedłużenie weryfikacji może być jednak analiza zdolności kredytowej, zwłaszcza po podwyżkach stóp procentowych. Klienci ubiegający się o tego rodzaju finansowanie powinni mieć świadomość, jak długo czeka się na kredyt gotówkowy oraz od czego to zależy.

Procedura kredytowa

Kredy otrzymać może osoba, która ukończyła 18 lat oraz posiada odpowiednią zdolność kredytową. Każdy bank udziela takiego zobowiązania na podstawie indywidualnego scoringu klienta. Analiza zdolności kredytowej zwykle obejmuje kilka etapów, ponieważ wymaga dokładnego sprawdzenia sytuacji finansowej wnioskodawcy. Scoring to wskaźnik w skali od 1 do 100, który określa rzeczywistą wartość danego klienta. Im wyższa liczba, tym lepszą ocenę uzyskuje potencjalny kredytobiorca. Na wynik wpływają czynniki zarówno zależne, jak i niezależne od wnioskującego. Profil klienta zestawiany jest z osobami pobierającymi wcześniej kredyty, które regularnie i terminowo je spłacają. Z reguły procedura kredytowa trwa krócej, jeżeli wnioskodawca zaciąga kolejną pożyczkę w tej samej instytucji. Alternatywą dla osób o słabej zdolności kredytowej są specjalne pożyczki bez zaświadczeń, których udzielają firmy pozabankowe.

Analiza zdolności kredytowej

Potencjalny kredytobiorca jest oceniany pod kątem uzyskiwanych zarobków, miesięcznych koszów utrzymania, innych aktualnie spłacanych zobowiązań czy zadłużeń z kart kredytowych, a także dostępnych limitów oraz poręczonych pożyczek. W praktyce takie zobowiązanie często działa jak pożyczka bez udokumentowanych dochodów(więcej informacji na: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-bez-zaswiadczen/), ponieważ jako potwierdzenie ich osiągania wystarczy wyciąg z konta.
Banki sprawdzają klienta również pod względem wieku, stanu cywilnego, statusu mieszkaniowego, liczby osób na utrzymaniu, wykształcenia, wykonywanego zawodu czy stażu pracy. Nie bez znaczenia pozostaje też sama historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Aby ją sprawdzić, bank pobiera odpowiednie dane z Biura Informacji Kredytowej. Na ich podstawie instytucja może zweryfikować, czy dana osoba posiada zobowiązania wobec innych podmiotów oraz czy wszystkie poprzednie pożyczki i kredyty zostały spłacone terminowo. Potencjalny kredytobiorca nie powinien posiadać żadnych zaległości większych, niż okres 30 dni.

Czas oczekiwania na kredyt

Na czas udzielania kredytu wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest sam sposób, w jaki złożony zostanie wniosek. W przypadku osobistej wizyty w banku, klient może od razu wypełnić wymagane formalności. Nie bez znaczenia pozostaje również sama kwota zobowiązania. Im jest ona wyższa, tym bardziej dokładna musi być weryfikacja wniosku oraz analiza zdolności kredytowej. W przypadku stosunkowo małych kwot, decyzję da się nierzadko uzyskać jeszcze tego samego dnia i podczas pojedynczej wizyty w oddziale banku. Jeżeli jednak planowany jest kredyt na kilkaset tysięcy złotych, analiza może potrwać do kilku dni.

Decyzja kredytowa

Obecnie rozwiązaniem wybieranym coraz częściej jest złożenie wniosku przez internet. Weryfikacja przebiega wówczas szybciej, ze względu na ograniczone formalności. Kredyt przez internet bez zaświadczeń o dochodach polecany jest zwłaszcza osobom, które wnioskują o stosunkowo niewysokie kwoty. Większość banków deklaruje podjęcie decyzji kredytowej i przekazanie pieniędzy na konto klienta w maksymalnie dwa dni. Jeżeli weryfikacja odbywa się automatycznie, środki zwykle można uzyskać praktycznie od razu. Dotyczy to jednak dni roboczych, ponieważ w weekendy rozliczenia międzybankowe nie są realizowane. Czas oczekiwania może się wydłużyć również w dni świąteczne. Wniosek o szybki kredyt online bez zaświadczeń najlepiej złożyć w godzinach porannych, ponieważ zwiększa to szanse przelania środków w ciągu tej samej doby.